Обявиха номинациите за награда “Варна” в областта на културата


Сподели:
04 Април 2018, Сряда
Журито за присъждане на награда “Варна” за ярки постижения в областта на културата обяви личностите и колективите, които ще се борят за отличието тази година.

Номинациите бяха опредени от миналогодишните носители на наградата, които по традиция влизат в състава на комисията.

Съгласно статута за присъждане на награда „Варна“ решението на журито се утвърждава от Общинския съвет по предложение на постоянната комисия „Култура и духовно развитие“. Отличието се връчва всяка година в навечерието на 24 май – Деня на българската просвета и култура и славянската писменост.

Ето кои са номинираните за награда „Варна“:

ГОЛЯМА НАГРАДА „ВАРНА”:

Валери Петров Станков – за цялостно творчество, с доказан принос в областта на поезията

І. ЛИТЕРАТУРА

Панко Кирилов Анчев – за издаденото литературно-критическо изследване „В зоната на разпада“ (романите на Ф. М. Достоевски)
Ангел Христов Дюлгеров – за издадената му книга „432 херца на Недялко Славов и общата граматика на съвременния български роман“
ІІ. ИЗОБРАЗИТЕЛНИ ИЗКУСТВА

Пламен Петков Аврамов – за представяне на юбилейната му изложба за скулптура и рисунка през 2017 г. в Градска художествена галерия „Борис Георгиев“
2.  Красимир Тодоров Делчев – фотограф-художник, фоторепортер, за участия в изложби, в които проявява своето майсторство като портретист

ІІІ. ТЕАТЪР

Пламен Владимиров Георгиев – артист, певец, водещ, ръководител и консултант на театрални състави
Цветина Петрова Иванова – за блестящо изпълнение в премиерната за България постановка „Влюбеният Шекспир“ от Ли Хол в ролите на Виола/Кент/Ромео/Жулиета
Симеон Стефанов Лютаков – за забележителното му представяне в ролята на полицая Давид в „Едноокият цар“ от Марк Креует, включително и на два международни фестивала в Сърбия и Черна гора                     
  ІV.  МУЗИКА

Духов оркестър на Военноморските сили на Република България с диригенти капитан III ранг Мирослав Якимов Трифонов и капитан – лейтенант Георги Емилов Зайранов – оркестърът има 134-годишна история, всяко тяхно участие в тържество и събитие предава особена значителност и внушителност
Константин Георгиев Джамбазов – музикант, композитор и продуцент, с изключителни постижения в областта на музиката
V. ОПЕРА (изпълнителско изкуство)

1. Балетния състав на Държавна опера, ТМПЦ – Варна  – за екипа, реализирал балета „Лебедово езеро“, с хореограф Светлана Тоншева. 

VІ. ТАНЦ

Милена Петрова Попова – хореограф, педагог и ръководител на балет „Мелади“, които са спечелили редица награди и номинация за Световна танцова купа
2. Академичният танцов театър „Черноризец Храбър” с художествен ръководител проф. Петър Атанасов – за постижения в танцовото изкуство

VІІ. КИНО

Екипът на БНТ Варна – за документалния филм „Около света за 202 дни“, сценарист Бистра Варнева, оператор Георги Христов, компютърен монтаж инж. Светлана Николова, режисьор Мариета Бобева, посветен на околосветското плаване на варненския мореплавател кап. Георги Георгиев с яхтата „Кор Кароли“.

VІІІ. АРХИТЕКТУРА

Няма номинации.

ІХ. ЖУРНАЛИСТИКА

Емилиян Димитров Ялъмов – за висок професионализъм и отразяване на културния живот в oбщина Варна и за двата филма на БНТ 2 Варна: „№ 1- Tуризмът: „Светският блясък на Варна“ и „Варна – време за шоу“.


В категории: , Култура

Сподели:
Коментари

0 коментара
Добави коментар

Вашето име:
Моля, въведете Вашето име
Коментар:
Моля, въведете Вашият коментар
Защитен код:
Моля, въведете защитния код